Банк портретів / Гайдуки Степан та Юзефа

Гайдуки Степан та Юзефа

Заможна селянська родина Степана та Юзефи Гайдуків із чотирма дітьми мешкала в с. Радовичі (нині – Володимирський район) Волинської області. Подружжя обробляло власну ділянку землі, мало велику пасіку. Степан був знайомий із єврейською родиною Міллерів із сусіднього м. Порицьк (нині – с. Павлівка Володимирського району). Міллери торгували худобою і подеколи відвідували с. Радовичі у справах.

Після початку німецької окупації в м. Порицьк було створено гетто, в’язнями якого стали 3 тис. місцевих та звезених з околиць євреїв. Серед них опинилась і родина Міллерів. Гетто не було огороджене, хоча його охороняла поліція. Щодня працездатних невільників вивозили на різні роботи, переважно за місто. Одного разу брати Хаїм та Давид Міллери зустрілися зі Степаном Гайдуком і домовилися, що за потреби приїдуть до нього переховуватися.

Минув рік нацистської окупації. Під час ліквідації гетто, яка почалася 1 вересня 1942 р. й тривала чотири дні, Давидові Міллеру втекти не вдалося. Хаїм дістався дому Гайдуків, привівши із собою ще одного втікача – Семена Тесслера. Степан і Юзефа їх прихистили. Про двох євреїв, які ховалися на сіннику, не знали ні сусіди, ні діти господарів. Минув майже місяць, поки пошуки втікачів (їх були десятки) вщухли. Тоді Хаїм та Семен покинули своїх рятівників і попрямували до лісу, шукаючи партизанів. Вони розійшлися: Семена Тесслера прийняли в радянський партизанський загін під командуванням Івана Шитова. Назвавшись вірменом, він до кінця війни так і не відкрив товаришам своє справжнє походження.

Хаїм Міллер певний час переховувавсь у лісі, але був схоплений німецькими солдатами й відправлений у трудовий табір. Багато місяців вантажив мішки із зерном місцевого врожаю у вагони. Одного разу йому пощастило знову втекти й нарешті зв’язатися з радянськими партизанами. Після вигнання з району нацистів у січні 1944 р. Хаїм Міллер був призваний до лав Червоної армії і до кінця німецько-радянської війни служив у піхоті. Повернувшись до м. Порицьк – дізнався, що він єдиний, хто вижив із великої сім’ї. По війні Хаїм Міллер одружився з місцевою єврейкою і емігрував на Захід. Від 1949 р. жив у Канаді. Що ж до Семена Тесслера, то в повоєнний час він мешкав у м. Луцьк. У 1990 р. виїхав до Ізраїлю.

Ще багато років Степан спілкувався з урятованими приятелями, вони часто обмінювалися листами. У 2007 р. син Хаїма Теодор Міллер, приїхавши в Україну, знайшов нащадків батькових рятівників, які й нині живуть у тому самому селі. У 2010 р. Степан та Юзефа Гайдуки удостоєні звання Праведника народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека